TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rada Dyscypliny Naukowej
Informatyka Techniczna i Telekomunikacja

Dokumenty i procedury

Obowiązujacy formularz

Rada Dyscypliny Naukowej Infomatyka Techniczna i Telekomunikacja działa w oparciu o Regulamin rad dyscyplin naukowych Politechniki Wrocławskiej (tekst jednolity: Pismo okólne 42/2024 z dn. 4 listopada 2024 r.).

Stopnie naukowe doktora oraz doktora habilitowanego realizowane według ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce procedowane są zgodnie z Regulaminem nadawania stopni naukowych na Politechnice Wrocławskiej (tekst jednolity: Pismo okólne nr 43/2024 z dn. 4 listopada 2024.).

Postępowania w sprawie nadania stopnia doktora uruchomione po 1.10.2019 r. realizowane są na mocy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2023, poz. 742 z późn. zm.) - Dz. V. Szczegółowe zasady określa Regulamin nadawania stopni naukowych na Politechnice Wrocławskiej  (Uchwała Senatu PWr nr 511/39/2020-2024 z dn. 23.11.2023)

Przygotowanie rozprawy odbywa się w dwóch trybach:
I. kształcenia doktorantów w ramach szkół doktorskich,
II. eksternistycznym - dla pozostałych kandydatów.

I. Kształcenie doktorantów w ramach szkoły doktorskiej PWr

1. Wyznaczenie promotora/promotorów.

Wszystkie sprawy związane z wyznaczeniem, zmianą, odwołaniem promotora/promotorów uczestników Szkoły Doktorskiej PWr odbywają się zgodnie z Regulaminem Szkoły Doktorskiej PWr.

2. Wszczęcie postępowania - złożenie rozprawy.

Gdy doktorant zakończył kształcenie w Szkole Doktorskiej składa do rady dyscypliny wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora wraz z wymaganymi załącznikami:
- rozprawa doktorska: 3 egzemplarze oprawione, 1 egzemplarz nieoprawiony (sam wydruk), 1 ezemplarz na nośniku elektronicznym (max. 20 MB),
- streszczenie w j. polskim i j. angielskim (tożsame z zawartym w rozprawie). Z dopisanym imieniem i nazwiskiem oraz tytułem rozprawy,
- pozytywna opinia promotora / promotorów (również pomocniczego),
- wykaz dorobku naukowego,
- dyplom ukończenia studiów magisterskich,
- dokument potiwerdzający znajomość j. obcego na poziomie conajmniej B2 (suplement do dyplomu lub certyfikat lub zaświadczenie o wyniku egzaminu w ramach szkoły doktorskiej),
- oświadczenie współautora publikacji - w przypadku, gdy rozprawę stanowi cykl publikacji.

Ponadto należy zlożyć oświadczenie dotyczące oryginalności rozprawy doktorskiej oraz oświadczenie o udostępnianiu rozprawy.

Kierownik katedry, w której zatrudniony jest promotor, składa wniosek o wyznaczenie recenzentów oraz komisji doktorskiej.
W przypadku, gdy promotor i doktorant są spoza PWr, wniosek o wyznaczenie recezentów oraz komisji doktorskiej składa promotor.

II. Tryb eksternistyczny.

1. Wyznaczenie promotora/promotorów.

Osoba ubiegająca się o stopień doktora w trybie ekternistycznym przed wszczęciem postępowania składa wniosek o wyznaczenie promotora lub promotorów (w tym promotora pomocniczego).

Do wniosku dołącza się również oświadczenie promotora oraz kwestionariusz osobowy, a także suplement do dyplomu, poświadczający znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B2.

W przypadku powołania komisji z j. obcego należy wybrać komisję oraz termin egzaminu wskazany na stronie Studium Języków Obcych PWr https://sjo.pwr.edu.pl/studenci/studia-doktoranckie/egzamin-doktorski/komisje-i-terminy
Zgodnie z Regulaminem w skład komisji wchodzą co najmniej trzy osoby z których co najmniej 1 naucza tego języka w szkole wyższej, a pozostałe posiadają co najmniej stopień doktora. Zgodnie z powyższym, gdy w komisji zaproponowanej przez SJO:
- znaduje się pracownik ze stopniem doktora, należy zaproponować jedną osobę posiadającą co najmniej stopień doktora,
- nie znaduje się pracownik ze stopniem doktora, należy usunąć jedną ze wskazanych osób, a w skład komisji zaproponować dwie osoby posiadające co najmniej stopień doktora.

Przed wszczęciem postępowania kandydat zobowiązany:
- jest uzyskać efekty uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK. W tym celu rada dyscypliny powołuje komisję egzaminacyjną, która na podstawie autoreferatu (wzór) przygotowanego przez kandydata oraz egzaminu z dyscypliny odpowiadającej tematyce rozprawy, weryfikuje uzyskane efekty uczenia się.
- wygłosić seminarium naukowe, na którym przedstawia swoje wyniki badawcze.

2. Wszczęcie postępowania - złożenie rozprawy.

Gdy spełnione są powyższe warunki kandydat składa do rady dyscypliny wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora wraz z wymaganymi załącznikami:
- rozprawa doktorska: 3 egzemplarze oprawione, 1 egzemplarz nieoprawiony (sam wydruk), 1 ezemplarz na nośniku elektronicznym (max. 20 MB),
- streszczenie w j. polskim i j. angielskim (tożsame z zawartym w rozprawie). Z dopisanym imieniem i nazwiskiem oraz tytułem rozprawy,
- pozytywna opinia promotora / promotorów (również pomocniczego),
- wykaz dorobku naukowego,
- dyplom ukończenia studiów magisterskich,
- dokument potiwerdzający znajomość j. obcego na poziomie conajmniej B2 (suplement do dyplomu lub certyfikat lub zaświadczenie o wyniku egzaminu w ramach szkoły doktorskiej),
- oświadczenie współautora publikacji - w przypadku, gdy rozprawę stanowi cykl publikacji..

Ponadto należy zlożyć oświadczenie dotyczące oryginalności rozprawy doktorskiej oraz oświadczenie o udostępnianiu rozprawy.

Kierownik katedry, w której zatrudniony jest promotor lub doktorant, składa wniosek o wyznaczenie recenzentów oraz komisji doktorskiej. W przypadku, gdy promotor i doktorant są spoza PWr, wniosek o wyznaczenie recezentów oraz komisji doktorskiej składa promotor.

Tryb przejściowy dotyczy postępowań w sprawie nadania stopnia doktora wszczętych uczestnikom studiów doktoranckich rozpoczętych przed rokiem akademickim 2019/2020. Postępowania te realizowane są zgodnie z:

  • ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2021, poz. 478) - Dział V
  • ustawą Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018, poz. 1669) - art. 179 ust. 7-9,
  • Regulaminem nadawania stopni naukowych na Politechnice Wrocławskiej (Uchwała Senatu PWr nr 487/35/2020-2024 z dn. 22.06.2023)

I. Wszczęcie postępowania - wyznaczenie promotora

1. Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wszczyna wniosek o wyznaczenie promotora/promotorów oraz komisji egzaminacyjnej weryfikującej efekty uczenia się na poziomie 8 PRK. Wniosek zawiera m.in. informację o dyscyplinie, terminie złożenia rozprawy.

2. Integralną cześcią wniosku są:

   2.1. Odpis dyplomu,
   2.2. Oświadczenie promotora o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji
   2.3. Wykaz dorobku naukowego doktoranta,
   2.4. Informacja o dotychczasowym przebiegu studiów doktoranckich, która powinna zawierać m.in.:
      - termin rozpoczęcia studiów doktoranckich,
      - informację z zrealizowanych kursach,
      - informację o przeprowadzonych zajęciach dydaktycznych (nazwa + liczba godzin)
   2.5. Certyfikat językowy pośwaidczający znajmość języka na pozimie co najmniej B2 lub dyplom ukończenia studiów wyższych (wraz z suplementem) realizowanych w języku obcym .
   2.6. Kwestionariusz osobowy.

3. Weryfikacja uczenia się na poziomie 8 PRK

   3.1. Weryfikacji efektów uczenia się na poziomie PRK dokonuje j powołana na wniosek dokotranta komisja egzaminacyjna na podstawie przygotowanego przez kandydata autoreferatu i egzaminu z dyscypliny odpowiadającej tematyce rozprawy doktorskiej.
   3.2 Powołanie komisji egzaminacyjnej z j. obcego. Efekty uczenia  się w zakresie języka obcego potwierdzane są zgodnie z zasadaniami określonymi przed wejściem w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Kandydat może zostać zwolniony z egzaminu z języka obcego jeżeli przedstawi dokument potwierdzający znajomość języka obcego (zgodnie z zasadami określonymi w stosownym rozporządzeniu, m. in. stosowny certyfikat, potwierdzenie ukończenia studiów prowadzonych w j. obcym).  Komsje egzaminacyjne z j. obcego powołuje Rada Dyscypliny Naukowej na wniosek doktoranta.
Składy komisji i terminy egzaminów dostępne są na stronie Studium Języków obcych PWr: https://sjo.pwr.edu.pl/studenci/studia-doktoranckie/egzamin-doktorski/komisje-i-terminy.
Zgodnie z Regulaminem w skład komisji wchodzą co najmniej trzech osobym z których co najmniej 1 naucza tego języka w szkole wyższej, a pozostałe posiadają co najmniej stopień doktora. Zgodnie z powyższym, gdy w komisji zaproponowanej przez SJO:
- znaduje się pracownik ze stopniem doktora, należy zaproponować jedną osobę posiadającą co najmniej stopień doktora,
- nie znaduje się pracownik ze stopniem doktora, należy usunąć jedną ze wskazanych osób, a w skład komisji zaproponować dwie osoby posiadające co najmniej stopień doktora.

4. Wnioski dodatkowe.

    4.1. Zmiana terminu złożenia rozprawy doktorskiej - wzór.
    4.2. Umorzenie postępowania. Wniosek o umorzenie postępowania może złożyć wyłącznie dokotrant. Wówczas Rada Dyscypliny odwołuje promotora z pełnienia funkcji.

II. Złożenie rozprawy.

Co najmniej 10 dni przed posiedzeniem Rady Dyscypliny Naukowej należy złożyć wymagane dokumenty:

   1. Podanie kierownika katedry promotora o powołanie recenzentów oraz komisji doktorskiej.
   2. Pisemna opinia promotora o rozprawie doktorskiej oraz oświadczenie promotora o gotowości rozprawy.
   3. Raport z systemu antyplagiatowego.
   4. Rozprawa doktorska:
      - 4 egzemplarze rozprawy doktorskiej opatrzonej strzeszczeniem: 3 oprawione dla recenzentów, 1 egzemplarz archiwalny (tylko wydruk, bez oprawienia),
      - 1 egzemplarz rozparwy na nośniku elektronicznym (płyta CD, DVD, etc.).
   5. Streszczenie rozprawy doktorskiej w języku polskimi języku angielskim (wydrukowane i podpisane przez doktoranta).
   6. Wynik weryfikacji efektów uczenia się (o ile nie przekazała go komisja egazminacyjna).
   7. Protokół z egzaminu z j. obcego (jeśli był egzamin)
   8. Wykaz dorobku naukowego doktoranta.
   9. Oświadczenia:
      - Oświadczenie o wyrażeniu zgody lub nie wyrażeniu zgody na udostępnienie pracy (2 egz.),
      - Oświadczenie autora pracy doktorskiej o jej oryginalności.

Dokumenty należy złożyć do Rady Dyscypliny na co namjmiej 10 dni przed jej planowanym posiedzeniem. W przeciwnym wypadku, sprawa wejdzie pod obrady w kolejnym terminie.

Przewody doktorskie wszczęte przed 30.04.2019 r. realizowane są zgodnie z Ustawą o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki z dn. 14.03.2003 (Dz. U. nr 65, poz. 595 z późn. zm.) na mocy art. 179 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dn. 3 lipca 2018 r. (Dz. U. poz. 1669).

Przewody doktorskie niezakończone do 31 grudnia 2024 r.  będą zamknięte zgodnie z Ustawą 2,0.

Przewody doktorskie realizowane są w dyscyplinach pierwotnych (literalnie z wniosku o wszczęcie), tj. informatyka oraz telekomunikacja, a wszelkie wnioski składane są do Rady Dyscypliny Naukowej Inforamtyka Techniczna i Telekomunikacja.

I. Etap przed złożeniem rozprawy doktorskiej:

   1. Uszczegółowienie tematu. Należyć złożyć wniosek z adnotacją promotora.
   2. Przedstawienie rozprawy w j. angielskim.  Należy złożyć wniosek z adnotacją promotora.
   3. Umorzenie przewodu doktorskiego. Dla uproszczenia procedury wniosek powinien złożyć doktorant oraz promotor.
       - wniosek doktoranta
       - wniosek promotora - uzupełniający wniosek doktoranta

II. Etap złożenia rozprawy.

W momencie gotowości rozprawy doktorskiej, do Rady Dyscypliny należy złożyć wymagane dokumenty:

1. Podanie kierownika katedry o powołanie recenzentów, komisji egzaminacyjnych oraz komisji doktorskiej.
     Propozycje składów komijsji egzaminacyjnych z dyscypliny podstawowej i dodatkowej powinny być uzupełnione przez kierownika katedry w porozumieniu z promotorem i egzaminatorami (po wyrażeniu przez nich zgody).
     Skład komisji z j. obcego wnioskowany jest w porozumieniu z doktorantem, na postawie propozycji SJO PWr (https://sjo.pwr.edu.pl/studenci/studia-doktoranckie/egzamin-doktorski/komisje-i-terminy). Należy również wskazać datę wybranego egzaminu.
Zgodnie z Rozporządzeniem w skład komisji wchodzą co najmniej trzech osobym z których co najmniej 1 naucza tego języka w szkole wyższej, a pozostałe posiadają co najmniej stopień doktora. Zgodnie z powyższym, gdy w komisji zaproponowanej przez SJO:
- znaduje się pracownik ze stopniem doktora, należy zaproponować jedną osobę posiadającą co najmniej stopień doktora,
- nie znaduje się pracownik ze stopniem doktora, należy usunąć jedną ze wskazanych osób, a w skład komisji zaproponować dwie osoby posiadające co najmniej stopień doktora.
2. Pisemna opinia promotora o rozprawie doktorskiej.
3. Raport z systemu antyplagiatowego.
4. Zaświadczenie o odbycia seminarium doktorskiego wraz z listą obecności (pkt dobrowolny).
5. Rozprawa doktorska (zawierająca streszczenie, zgodnie z zapisami Ustawy)
  - 4 egzemplarze rozprawy doktorskiej opatrzonej strzeszczeniem: 2 oprawione dla recenzentów, 1 oprawiony dla Biblioteki Głównej PWr, 1 egzemplarz archiwalny (tylko wydruk, bez oprawienia).
Ostateczna wersja rozprawy  jest uprzednio weryfikowana przez system antyplagiatowy.
Rozprawa powinna zostać zarejestrowana w wydziałowym oddziale CWiNT (nadany zostanie nr PRE),
   - 1 egzemplarz pracy na nośniku elektronicznym (płyta CD, DVD, etc.).
6. Streszczenie rozprawy doktorskiej (wydrukowane i podpisane przez doktoranta).
7. Oświadczenia:
   - Oświadczenie o wyrażeniu zgody lub nie wyrażeniu zgody na udostępnienie pracy (2 egz.)
   - dodatkowe dokumenty dla Biblioteki Głównej PWr,
   - Oświadczenie autora pracy doktorskiej o jej oryginalności.

Dokumenty należy złożyć do Rady Dyscypliny na co namjmiej 10 dni przed jej planowanym posiedzeniem. W przeciwnym wypadku, sprawa wejdzie pod obrady w kolejnym terminie.

Warunki wyróżniania rozpraw doktorskich w dyscyplinie  informatyka techniczna i telekomunikacja

1. Przebieg procedury

  1. Za zgodą doktoranta, z wnioskiem o wyróżnienie może wystąpić Komisja doktorska przeprowadzająca postępowanie po obronie pracy doktorskiej. Wniosek taki musi uzyskać co najmniej 2/3 głosów popierających w głosowaniu tajnym. Głos jawny mogą złożyć recenzenci fizycznie nieobecni w obradach Komisji.
  2. Wniosek o wyróżnienie należy przedłożyć Komisji ds. Wyróżnień wraz z jego dokumentacją oraz zgodą doktoranta w terminie 1 miesiąca po obronie pracy doktorskiej.
  3. Komisja ds. Wyróżnień przedstawia Radzie Dyscypliny Naukowej Informatyka Techniczna i Telekomunikacja listę rankingową pozytywnie ocenionych wniosków o wyróżnienie.
  4. Rada Dyscypliny Naukowej ITiT podejmuje decyzje o wyróżnieniach dwa razy w roku, odpowiednio na posiedzeniu lutowym i wrześniowym.

2. Komisja ds. Wyróżnień

  1. Komisja ds. Wyróżnień powoływana jest przez Radę Dyscypliny Naukowej ITiT spośród osób z tytułem profesora lub osób ze stopniem doktora habilitowanego lub równoważnego.   Komisja składa się z 8 członków.
  2. W skład komisji wchodzą specjaliści z różnych obszarów dyscypliny, a w szczególności reprezentanci zarówno informatyki, jak i telekomunikacji.
  3. Rada Dyscypliny Naukowej ITiT może zaprosić do uczestnictwa w pracach Komisji wybitnych specjalistów spoza Politechniki Wrocławskiej, w tym osoby z zagranicy.

3. Kryteria oceny

  1. Wyróżniona rozprawa powinna dokumentować identyfikowalne osiągnięcie naukowe doktoranta stanowiące znaczny wkład w rozwój dziedziny. Wkład ten powinien znacznie przekraczać standardowe wymagania stawiane wobec rozpraw doktorskich.
  2. Wyżej wymienione osiągnięcie powinno być potwierdzone niezależnie od recenzji uzyskanych w trakcie przewodu. Potwierdzeniem takim mogą być np. przyjęcie publikacji przez prestiżowe wydawnictwo międzynarodowe, wdrożenie techniczne, dalszy rozwój dziedziny oparty na osiągnięciu doktoranta (np. badania pochodne o wysokiej wartości udokumentowane cytowaniami), uzyskane prestiżowe projekty na kontynuację badań i inny weryfikowalny wpływ na rozwój dziedziny.

4. Dokumentacja wniosku o wyróżnienie

  1. Dokumentacja wniosku o wyróżnienie przekazywana Komisji ds. Wyróżnień powinna w sposób syntetyczny wskazywać na spełnienie warunków wymienionych w punkcie 3. Objętość Dokumentacji nie powinna przekraczać 1 strony A4, wielkość czcionki 10 pkt.
  2. W procedurze ewaluacji wniosku bierze się pod uwagę jedynie fakty obiektywnie udokumentowane w przedstawionej dokumentacji.

Wzory dokumentów:

Recenzje w postępowaniach o awans naukowy. Poradnik - dokument przygotowany przez Radę Doskonałości Naukowej przygotowany z myślą o wsparciu obszaru recenzowania w postępowaniach o awans naukowy

Zasady podziału środków w ramach działania nr 2 programu Primus
zgodnie z Regulaminem wynagradzania Politechniki Wrocławskiej
(ZW 110/2023 z dn. 27 października 2023 r.)

§ 1

Środki rozdzielone w ramach dyscypliny ITT w ramach programu PRIMUS działanie 2 są przeznaczone dla osób, które
1. zdeklarowały jedynie przynależność do dyscypliny ITT;
2. zadeklarowały dwie dyscypliny (zarówno wiodącą, jak i dodatkową) mieszczące się w 13 dyscyplinach podlegających ewaluacji na PWr, a dyscypliną wiodąca jest ITT;
3. zadeklarowały ITT jako dyscyplinę wiodącą, a dyscyplina dodatkowa jest spoza dyscyplin ewaluowanych na PWr;
4. zadeklarowały dyscyplinę wiodącą spoza 13 dyscyplin podlegających ewaluacji na PWr, a jako dyscyplinę dodatkową wybrały ITT.

§ 2

Osoby wymienione w paragrafie 1 mogą zrezygnować z udziału w działaniu 2 programu PRIMUS, bądź przydziału środków w ramach wskazanej publikacji. Prośbę należy wysłać do 31 maja 2024 r. na adres Przewodniczącego RD ITT michal.wozniak@pwr.edu.pl.
Z udziału w działaniu 2 programu PRIMUS wyłączony jest Przewodniczący RD ITT.

§ 3

Przyznane środki zostaną podzielone pomiędzy publikacje opublikowane w 2023 r., które zgodnie z listą MNiSzW (zgodnie z informacją umieszczoną w systemie DONA) uzyskały 100, bądź 140 punktów wg następującego wzoru:
   lp_140 – liczba publikacji 140 punktowych branych do rozdziału

   lp_100 – liczba publikacji 100 punktowych branych do rozdziału
   k_100 – kwota przypadająca na publikację 100 punktową
   k_140 – kwota przypadająca na publikację 140 punktową
   kps – kwota przyznanych środków

   w_1p= kps/(lp_140*2+lp_100)
   k_100=w_1p
   k_140=w_1p*2

Kwoty przypadające na poszczególnych autorów publikacji dzielone są proporcjonalnie w stosunku do współautorów, spełniających kryteria sformułowane w § 1 i nie podlegających dobrowolnemu wyłączeniu się z przydziału środków zgodnie z § 2.

Politechnika Wrocławska © 2024